Mobil

4.5G Faturaya Yansır mı? Nasıl Önlenecek?

Nisan ayı itibariyle hayatımıza giren 4.5G uygulamasıyla internet hızı 10 kat artacak. Bu artışla birlikte tüketici faturalarında olumsuz durumlar oluşabilir.Peki bu durumda yüksek fatura nasıl önlenebilir?

4.5G ye geçişle birlikte tüketicilerin internet kullanımı da buna paralel olarak artış gösterecek. Faturalı hat kullanan tüketiciler 4.5g internet kullanımında kötü bir sürpriz ile karşılaşabilirler.Bu nedenle kabarık bir fatura görmek istemeyen kullanıcılar interneti ne kadar kullandıklarını gösteren ”Veri Kullanım Hesaplayıcı” hizmeti ile ne kadar kullanım gerçekleştirdiğini görebilecek.

YÜKSEK FATURA NASIL ÖNLENEBİLİR?

Tüketicilerin kullanmış olduğu internet paketlerinde kotayı aşma durumu sözkonusu olduğundan yüksek bir fatura ile karşı karşıya kalabilirler.Bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik alınan önlemlerden birisi olan ”Veri Kullanım Hesaplayıcı” Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hayata geçirilmiş durumda. ”Veri Kullanım Hesaplayıcı” hizmetine Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ‘ nun sitesinden ulaşabilirsiniz.

Tüketiciler , veri kullanım hesaplayıcı ile aylık veya günlük olarak kullanmış olduğu internet miktarını öğrenebilmekte.Ayrıca gönderilen mail, izlenen video, görüntülenen sayfa ,dinlenen müzik adetlerini sürelerini uygulamaya girerek kullanım miktarları öğrenilebilmektedir.

TÜKETİCİYE GERÇEĞE YAKIN RAKAMLAR SUNUYOR

BTK tarafından hazırlanan veri kullanım hesaplayıcı ile tüketiciler internet alışkanlıklarına göre ne kadar veri kullandıklarını öğrenebiliyor.Bu sayede kendisine uygun kotalı bir paket seçebiliyor. Veri kullanım hesaplayıcı tüketicilere bilgi vermek ve yaklaşık değerler sunmak amacıyla hizmete girmiştir. Bu nedenle fatura doğrulamak için kullanılması sözkonusu olamayacak.

Son Aramalar:

Bir Yorum Yazın