Mobil

Android Cihazımı % Kaçta Şarja Takmalıyım?

Android cihazlarda internet ve oyun gibi özelliklerin sıklıkla kullanılması cihaz şarjlarının çok kısa sürede azalmasına sebebiyet veriyor. Bu durum kullanıcılar arasında da özellikle batarya ömrünün uzatılması ile ilgili bazı soru işaretlerine yol açmış durumda. Mobil cihazlarımızı şarj yüzdesi kaçta seyrettiği zaman şarj etmemiz gerektiği de önemli bir sorunsal olmuş durumda.

Batarya ömrünü azaltmamak adına özellikle dikkat edilmesi gereken bir husus var ki, o da telefonların şarjı tam bitmeden şarja takılması gerektiğidir. Telefon tamamen kapandığı zaman şarj edilen cihazların lityum iyon batarya ömürlerinin daha hızlı tükenmesine sebep olabiliyor. Bu yüzden telefon şarjı tam olarak bitmeden şarj etmeye başlamak telefon bataryası için sağlıklı bir tutum olacaktır.

Cihazlar genellikle “batarya zayıf” uyarısı verdiğinde şarj yüzdesi 20´lerde seyreder. Mobil telefonları mümkün olduğunca %20-&10 aralarında şarj etmeye başlamak en makul yöntemdir. Pil ömrünü uzatmak için şarj voltaj limitini düşürmek, pili serin tutmak, ısı üreten ortamlardan uzak tutmak, sıcak arabalar ve pencerelerin yakınından kaçınmak gerekir. Tam bitmeden şarjı kesmemek de gerekmektedir. Ayrıca gece yatarken mobil cihazınızı şarjda bekletmek hem batarya ömrüne olumsuz etki etmekte, hem de enerji tasarrufu bakımından sağlıklı bir hareket olmaz.

Bununla beraber, piyasaya sunulan yeni nesil bataryaların şarja takma tutumunun ya da şarjın tam dolmasına rağmen şarjda bulunmasının batarya ömrüne bir etki etmediği hakkında söylentiler de hakim.

Son Aramalar:

Bir Yorum Yazın

1 Yorum