Mobil

Android mi Daha İyi Yoksa iOS mu?

Android ve iOS son yıllarda insanların telefon teknolojisi dünyasındaki en sık düştüğü ikilemlerden biri olmuştur. Android artık dünyanın en yaygın kullanılan akıllı telefon platformu olmuştur. iOS ise sadece iPhone ve Apple gibi cihazlarda kullanılmaktadır. Bu iki işletim sistemi ayrı ekosistemlerdir.

Arayüz olarak her iki işletim sistemi masaüstü bilgisayarlarına benzer bir ekrana ve önyüklemeye sahiptir. iOS ana ekranı yalnızca uygulama simgelerini gösterirken, Android ise Widgets olarak adlandırılan otomatik güncellenen hava durumu, e-posta gibi uygulamaları çalıştırır.

iOS çok basit bir arabirime sahip olup sık kullanılan öğelerin ana menüye sabitleme gibi kolaylıklarla akıllı telefonları henüz kullanmaya başlayan kişiler için kullanım kolaylığı yaratmaktadır. Android tarafında ise daha pratik kullanım ve özelleştirebilme konusunda herhangi bir sınır koymadığını görmekteyiz. Andorid´in özelleştirilebilir ara yüzünde sunduğu özgürlüklere iOS´ta sahip olamıyoruz. Android´de telefon hafızasında kaydedilen dosyaların çoğunu Facebook gibi platformlarda paylaşabiliyorsunuz ancak iOS yalnızca izin verdiği dosyaları paylaşma sınırı koymaktadır.

Android´in özgür kullanımının avantajlarından biri de güncelleme gelmeme durumunda telefona farklı bir yazılım yüklenebilmesi. Ama sokaktaki herkes bunu yapabilecek bilgiye sahip değil. Bu sebeple genellikle iOS işletim sistemine sahip en popüler cihaz İPhone herkese hitap edebiliyor. Android için ise çok daha üst seviye bilgiye sahip olmak gerekiyor.

Kısacası Android tamamen özgür açık bir sistem özelliğine sahiptir. iOS ise çok daha güvenli bir sistem özelliğiyle kendine has kısıtlamalar sunduğu için kullanımı da basittir.

 

Bir Yorum Yazın

1 Yorum