İnternet

Bu siteye ulaşılamıyor, Bağlantı sıfırlandı hatası çözümü

Son zamanlar da dijital dünyada yaşanan yasakların artış göstermesi ve zarar verici yazılımlar ile mücadele sebebiyle sık karşılaşılan bir problem var.”Bu siteye ulaşılamıyor, Bağlantı sıfırlandı” hatası.İnternet kullanıcılarının başını oldukça ağrıtan bu sorun Chrome,Firefox,Opera,Yandex gibi birçok tarayıcıda karşımıza çıkmaktadır.Bu yazımızda bu sorunun kaynağına inip çözüm yolu arayacağız.

Bu sorunun nedenlerini sıralayacak olursak, İnternet sağlayıcısının veri aktarımı yapamaması, websitenin kullanılamaz olması, bilgisayarınıza veya cihazınıza zararlı yazılım bulaşması,antivürüs kısıtlamaları veya güvenlik duvarı engelleri gibi birden fazla sorun olarak karşımıza çıkabilir.Bu da internet kullanımınızı çekilmez bir hale sokabilir.Önemli bir konu üzerinde çalışıyorken bu duruma maruz kalmanız canınızı sıkabilir.

 

Bağlantı Sıfırlandı Hatasının Tam Metni ve Ekran Görüntüsü

bu-siteye-ulasilamiyor-baglanti-sifirlandi-hatasi-cozumu

Bu siteye ulaşılamıyor. Bağlantı sıfırlandı.

Aşağıdakileri deneyin:

  • Sayfayı yeniden yükleme
  • Bağlantınızı kontrol etme
  • Proxy’yi ve güvenlik duvarını kontrol etme

ERR_CONNECTION_RESET

Bu sorunu nokta atışı yaparak çözmek genellikle mümkün olmadığından bildiğim ve araştırıp bulduğum tüm yöntemleri sizler için derledim. Umarım aşağıdaki yöntemlerden herhangi biri işinize yarar ve sorununuz kısa sürede çözülür.

1) Dns Değiştirin

Henüz hiçbir dns değişikliği yapmadıysanız erişimi engellenmiş sitelere girerken bu hatayı almanız çok normal. Her siteye erişimi mümkün kılmasa da ülkemizde yasaklı pek çok site dns değişikliği yaparak ulaşabilirsiniz. Dns kullanımı hem internet hızınızı arttıracak hem de yasaklı sitelere erişmenizi sağlayacaktır. Dns adresinizi değiştirmek istiyorsanız öncelikle hangi adresleri kullanmanız gerektiğine karar vermelisiniz. En çok tercih edilen güncel dns adreslerini aşağıda bulabilirsiniz..

Google DNS: 8.8.8.8 – 8.8.8.4
Open DNS: 208.67.220.220 – 208.67.222.222
Comodo: 8.26.56.26 – 8.20.247.20
Yandex: 77.88.8.8 – 77.88.8.1

Dns Nasıl Değiştirilir?: Ağ ve Paylaşım Merkezi > Bağdaştırıcı Ayarlarını Değiştir > Aktif Bağlantı (Ethernet veya Wifi) > (sağ tık) Özellikler > İnternet Protokolü Sürüm 4 > Aşağıdaki DNS Sunucu Adreslerini Kullan kısmına yukarıdaki adreslerden herhangi birini uygun şekilde yazın ve çıkarken ayarları doğrula tikini işaretleyip tamam butonuna basıp çıkın.

Benzer yazı:  Online 3D Yazı Yazmak Ve Logo Yapmak

2) Modeminizi Resetleyin

Modeminizi resetlemeniz internet ayarlarınızı varsayılana döndüreceğinden sonradan sizin bilginiz dışında yapılmış bir değişiklik varsa bu sorunu çözecektir.

ADSL Modem Nasıl Resetlenir?: Tarayıcı adresinize modem markanızın ip adresini öğrenip giriş yapın. Örneğin benim modemim Airties ve ip adresim ise 192.168.2.1
Bu adresi tarayıcıya yazıp giriş yaptıktan sonra karşınıza şifre isteyen bir ekran gelecek. Herhangi bir şey yazmadan tamam deyip devam edin ve modem arayüzüne ulaşın. Sol menüde Araçlar sekmesine tıklayın ve yeniden başlat seçeneğini seçin. Bir süre bekledikten sonra internet bağlantınız kesilecek yaklaşık 1 dk sonra reset atılmış olacak.

modem-reset

3) Zararlı Yazılımları Temizleyin

Kullandığımız programların crackleri, işletim sistemi açıkları, girilen sitelerdeki virüsler gibi nedenlerle sisteminize zararlı yazılımlar bulaşabilir. Bu zararlılar internetinizi kesmek bir yana tüm dosyalarınızı şifreyelebilir ve adında antivirüs geçen bir arama yapmanızı bile engelleyebilir. Bunlardan kurtulmak için bilgisayarınıza güvenli modda çalıştırıp Malwarebytesprogramıyla tarama yaptırın.

Your ads will be inserted here by

Easy Plugin for AdSense.

Please go to the plugin admin page to
Paste your ad code OR
Suppress this ad slot.

Eğer bu programla da çözüm bulamazsanız o zaman USB’den çalışan antivirüs yazılımlarını araştırabilirsiniz. Kaspersky Rescue Disk programıyla USB’den tarama yaptırarak zararlı yazılımları silme şansınız yüksek.

4) Antivirüs ve Güvenlik Duvarını Kapatın

Bazen kullandığınız antivirüs yazılımı veya güvenlik duvarınız bağlanmak istediğiniz internet sayfasını bloklayabilir. Bu durumda her iki güvenlik önlemini de devre dışı bırakarak siteye bağlanmaya çalışabilirsiniz. Tabii bu işlemi girmek istediğiniz sitenin güvenilir olduğundan eminseniz yapın.

Antivirüs Nasıl Devre Dışı Bırakılır? : Antivirüs veya Internet Security yazılımızın sağ alt köşedeki simgesine sağ tıklayın ve devre dışı bırakın. Örnek olarak Avast için aşağıdaki resme bakarak işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Benzer yazı:  Youtube Benzeri Siteler

Güvenlik Duvarı Nasıl Kapatılır?: Denetim Masası > Sistem ve Güvenlik > Windows Güvenlik Duvarı > (sol menüde) Gelişmiş Ayarlar > Windows Güvenlik Duvarı Özellikleri kısmına gelin. Buradaki “Etki Alanı Profili”, “Özel Profil”, “Ortak Profil” sekmeleri altındaki Güvenlik duvarı durumu’nu kapalı konuma getirin.

5) Proxy Ayarlarınızı Kontrol Edin

Bazı proxy sunucuları interneti tamamen kesebilir veya bazı sitelere erişimi kısıtlayabilir. Doğrudan bağlantı yerine ara sunucu kullandıklarından dolayı aksaklıklar yaşatabilir. Bu durumda yapmanız gereken proxy ayarlarını varsayılana döndürmek olmalıdır.

Windows Proxy Ayarları: Denetim Masası > Ağ ve İnternet > İnternet Seçenekleri > Bağlantılar > Yerel Ağ Ayarları sekmesini açın. Bu kısımda hiçbir seçeneğin işaretli olmadığından emin olun. Aynı ayarlara Google Chrome üzerinden de ulaşabilirsiniz. Ayarlar > Gelişmiş ayarları göster > Proxy Ayarlarını Değiştir.

Mozilla Firefox Proxy Ayarları: Seçenekler > Gelişmiş > Ağ > Ayarlar bölümünü açın ve Sistem vekil sunucu ayarlarını kullanseçeğinin işaretli olduğundan emin olun.

6) VPN Kullanın

Son dönemlerde yasakların artması sebebiyle engellenen site sayısı da aynı oranda artış gösterdi. Girmek istediğiniz sitenin aktif olduğundan ve internet ayarlarınızın doğru yapılandırıldığından eminseniz VPN kullanmaya başlayabilirsiniz. VPN, sizi karşıdaki ağa bir çeşit şifreli bağlantıyla ulaştırmayı amaçlar. İnternet hızına bağlandığınız ülkenin sunucuna bağlı olarak yavaşlatabilir. En bilinen kullanışlı VPN programları Zenmate, TunnelBear, Hotspot Shield, Cyberghost ve Hideman olarak sıralanabilir. Bunlar arasından Zenmate, Google Chrome eklentisi olarak da çalışmaktadır.

Eğer eklenti veya program kullanmak istemiyorsanız Opera tarayıcına geçiş yapabilirsiniz. Opera’ya entegre edilmiş Turbo özelliği yasaklı sitelere erişiminizi kolaylaştıracaktır.

Diğer çözüm önerileri ve tavsiyeler

Günümüzde güvenlik programları zararlı yazılımlarla boy ölçüşemez hale geldi. Bu yüzden girdiğiniz web sitesinin tamamen güvenli olduğundan emin olmalısınız. Eğer daha garanti yollar arıyorsanız antivirüs programlarının tarayıcı uzantılarını kullanabilirsiniz.

Benzer yazı:  İnternet Tutkunlarına Müjde! AKK Düzenlendi

Bir siteye girişte “Bu siteye ulaşılamıyor, Bağlantı sıfırlandı” hatası alıyorsanız öncelikle birkaç defa sayfayı yenileyin. Hiçbir şey yapmadan düzelme ihtimali de vardır. Biraz daha uğraşarak tarayıcınızın önbelleğini temizleyebilirsiniz.

Arama kısmına Komut İstemi veya cmd yazarak bu uygulamayı yönetici olarak çalıştırın ve ardından aşağıda verdiğim komutları girip onaylayın. Bu komutlar dns önbelliğini ve ip adresinizi yenileyecektir.

netsh winsock reset catalog
ipconfig/flushdns

Son Aramalar:

Bir Yorum Yazın