Oyun

CALL OF DUTY SERİSİ Mİ? BATTLEFIELD SERİSİ Mİ?

Bildiğiniz gibi oyun dünyasında tartışılagelen birçok benzer oyunlar vardır. Birileri olayın bir noktasında dururken, diğerleri başka bir noktada farklı tercihleri sunmaktadır. Her iki taraf da seçeneğini oyunların içeriğine ya da kendisine tattırdığı farklı özelliklere göre tercih eder. Amaç eğlenmek olsa da, oyunların bu kadar kıyaslanmasındaki ana etmen de tabi ki oyuncuların internet ortamlarında hararetli tartışmalara giriyor olması.

Bu oyunların iki ortak özelliği bulunmakta. Birincisi ikisi de FPS bakış açısıyla gerçekçi bir savaş alanı konseptine dayanması. İkincisi ise, oyunları en çok ilgilendiren unsur olan iki oyunun da online destekli olması.

Call of Duty serisi 2003 yılında ilk oyunla piyasaya sunulmuştu. Battlefield ise 2004 yılı. Ki iki oyun da ilk oyunlar da ikinci dünya savaşını konu alarak piyasaya çıkmış, diğer serilerde daha çok modern çağı kapsayan dönemlerde geçen konsepti ele almıştır.

Call of Duty´nin en dikkat çeken özelliği hikâye modunun oyunun ilk serileriyle bağlantılı olarak daha derin bir senaryoya ve görsel bakımdan sinematik öğelere sahip olmasıdır. Modern Warfare, Black Ops, Ghost gibi farklı senaryoları seri bazında kurgulanmıştır. Ki Call of Duty´nin bu kadar isim yapmasındaki en önemli etken, senaryonun müthiş ara videolarla harmanlanıp oyunculara görsel ve metin tabanlı zevki yaşatması olmuştur.

Battlefield serisinin ise kendisini hem Call of Duty´den, hem de diğer savaş oyunlarından ayıran en önemli özelliği cip, uçak, helikopter, tank gibi mobil savaş araçlarını oyunculara kullanabilme serbestliği tanıması. Bu da oyuncuların Battlefield serilerini özellikle online seçeneğinde daha çok tercih edilmesini sağlamıştır.

Online aksiyon isteyen oyuncular Battlefiled´i, hikâye bazlı hazzı tatmak isteyenler CoD serisini tercih edebilirler.

Benzer yazı:  Pokemon Go Püf Noktaları

Bir Yorum Yazın