Mobil

Cep Telefonu IMEI Sorgulama

Kişisel Cep Telefonunuzun IMEI Numarası Çalıntı Olabileceğini Düşündünüzmü?

Artık günümüzde cep telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi.Bu akıllı cihazlar ile birçok ihtiyacımızı giderir hale geldik.İlk zamanlarda sadece telefon görüşmesi için çıkarılan cep telefonları zamanlar hesap makinesi, oyun konsolu, termometre,fotoğraf makinesi, bilgisayar gibi özelliklere sahip oldu.Cep telefonları inanılmaz bir gelişme göstererek son yıllara damga vuran teknoloji harikası haline geldi.

Teknoloji açısından devrim niteliğinde bir değişime uğrayan cep telefonları aynı zamanda sahteciliğe ,dolandırıcılığa da açık bir hale geldi.Sahteciliğin en yaygın örneği telefon IMEI numarasının değiştirilmesi örneğidir. IMEI değişimi ile birlikte eski olan bir telefonun IMEI numarası kopyalanarak yeni telefona işlenir.IMEI numarası kopyalanan telefon çalıntı olabilir.Bu nedenle kopyalanan IMEI ile birlikte çalıntı bir telefona sahip olmuş oluyorsunuz.Beklenmeyen bir durumda çalıntı bir telefon kullanmak suretiyle suç işliyor olabilirsiniz.

Bilindiği üzere yurt dışından sipariş edilip getirilen cep telefonlarını pasaporta işletmek ve belli bir miktar ücret ödeme zorunluluğu mevcut.Bu nedenle yurt dışına çıkma imkanı bulamayan , vergi vermek istemeyenler veya maddi kaygı nedeniyle bütçemize uygun telefon almaktayız. İşte bu uygun fiyata aldığımız telefonlar yurtdışından toplu olarak veya bireysel getirtilip IMEI numaraları değiştirilmektedir.

Bilindiği üzere ülkemizde yurt dışından getirilen telefonları pasaporta işletip belirli bir miktar para yatırma zorunluluğu var. Bu nedenle bazen vergi vermemek, yurt dışına çıkma olanağı olmamak, bazen de maddi kaygılarla daha uyguna cep telefonları satın almaktayız.  Daha uyguna satın aldığımız bu cep telefonları ise dış ülkelerden toplu olarak  veya bireysel olarak getirtilip  IMEI numaraları değiştirilmektedir.

İşte bu nedenle yeni veya ikinci el olarak alınan telefonlar çalıntı,kayıp veya kaçak durumunda olabilir. Türkiye , ülkeye yasal yollarla getirilen telefonları IMEI numaralarından kayıt altına almaktadır.IMEI numarası cep telefonunun kimliği olmaktadır.Telefon kaybolduğundan veya çalındığında bu IMEI numarası üzerinden yasal takip ve işlem yapılmaktadır.Cihazın IMEI numarasını , telefon arama kısmına gelerek sırası ile  *#06# tuşlarına bastıktan sonra sorgulayabilirsiniz.

Cihazın çalıntı veya kayıp olup olmadığı, ülkeye giriş kaydının olup olmadığı , marka model bilgilerini, E-Devlet sistemi içerisindeki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bölümünden sorgulatabilirsiniz.Sorgulama yapmak için sayfa sonundaki bağlantılara tıklayabilirsiniz.

 

<<Cep Telefonu IMEI Sorgusu İçin Lütfen:Tıklayınız>>

Bir Yorum Yazın