Haberler

Facebook’un drone’u gökyüzünde!

Sosyal medya devi Facebook’un yaklaşık 2 yıldır üzerinde çalıştığı Aquila insansız hava aracı sonunda havalandı. Güneş enerjisiyle çalışan bu insansız hava aracı, internetin olmadığı bölgelere internet dağıtacak.

Sosyal medya devi Facebook uzun süredir üzerinde çalıştığı projede artık sona geldi. Güneş enerjisi ile çalışan ve internet sağlayan Aquila projesi başarılı bir şekilde havalandı ve test uçuşunu başarıyla tamamladı.

28 Haziran’da gerçekleştirilen uçuşta, Aquila 96 dakika havada kaldı ve tamamen uzaktan kumandalarla hareket ettirildi. Uçağın kanat genişliği neredeyse standart uçaklarla aynı boyutta. Buna karşın ağırlığı ise sadece bir otomobilin 3’te 1’i kadar. Facebook mühendisleri, Aquila’nın 5 bin watt enerji ile 18 kilometre yükseklikte uçabileceğini ifade ediyor. Yani yaklaşık 3 saç kurutma makinesinin harcadığı enerjiye tekabül ediyor.

Mark Zuckerberg’in de takip ettiği uçuşta ufak çaplı sorunlar meydana geldi ama yetkililerin genel olarak memnun kaldığı açıklandı. Bir sonraki uçuşta daha yüksek irtifa ve daha çok havada kalma süresi hedefleniyor.

Sosyal medya devi Facebook, bu projeyi özellikle internet sorunu yaşanan Afrika ülkeleri için tasarlıyor. Hiç şüphesiz bu yöntemle daha fazla Facebook kullanıcısı hedefleniyor. Yani bir başka deyişle Zuckerberg, yer yüzünde Facebook kullanmayan kimse kalmasın istiyor.

Bir Yorum Yazın