Oyun

Fifa 2016 mı Pes 2016 mı Tercih Etmeliyim?

Bu iki futbol oyununun tartışma sahasına dönmesi yaklaşık bir 15 seneyi kapsar. Hatta oyun dünyasının en çok kıyaslanan platformu olduğunu söylemek yanlış olmaz. Pes serisi özellikle 2004-2010 yılları arası kesinlikle diğer futbol oyunlarına göre çok daha tercih edilebilir olmuş, en iyi dönemlerini yaşamıştır. Ancak 2010´a kadar oyun içeriğinde ve grafiksel anlamda bir duraksamaya girmiş olan FIFA, bu seneden sonra yaptığı yeniliklerle krallık tacını elde etmiş, bu iki oyunun tartışma yoğunluğunu da azaltmıştı. Hatta çoğu otoriteler ve oyuncularca PES 5´in, PES serisinin doruk noktası olduğu ve gittikçe düşüşe geçerek zamanının çok gerisinde kaldığı da kabul edilmektedir. İki oyundaki tartışmalara neden olan özelliklere bir de biz bakalım.

PES´in uzun süredir içeriğinde barındırdığı Master League seçeneği gözden düştüğü zamanlarda KONAMI Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi lisanslarını satın alarak oyununa bu seçenekleri ekledi. Ancak bu girişimler de, PES´in sahip olduğu düşük lig sayısı ve az takımı barındırmasından dolayı pek sükse görmedi. Öte yandan FIFA, çevrimdışı lig modu olan Manager Mod´un içeriğini zenginleştirerek ve bunu zaten doyurucu olan lig sayısı, krampon çeşitliliği, farklı stadyumlar, birbirinden güzel top seçenekleri gibi futbol oyununun ana faktörleriyle destekleyerek çok daha çekici bir hale geldi.

FIFA sadece görsel ve içerik zenginliğiyle kendisini kısıtlamamış görsel kaliteyi, animasyonları, fiziksel tepkimeleri, topla etkileşim hissini PES ´ten daha etkin şekilde sunarak kuşkusuz ki futbol oyun dünyasının en iyisi olmuştur. FUT, Ultimate Team gibi çevrimiçi mod seçenekleri de bu oyunun cabası olmuştur.

Umarız ki KONAMI ileride çıkacak PES oyunlarını yeni atılımlar yaparak ilgi çekici hale getirebilir. Ancak daha iyisi olana kadar en iyisi FIFA.

Benzer yazı:  Pokemon Go Nasıl İndirilir ve Yüklenir?

Bir Yorum Yazın