Haberler

Hayatımıza etki edecek ilginç teknolojiler

Siz teknoloji tutkunları için dünyanın her yerinden ilginç ve hayatımıza etki edebilecek teknolojileri ,teknolojik ürünleri sizler için derledik.

Gül Köşkü

Gül Köşkü
Rus mimar Vasily Klyukin tarafından tasarlanan ‘Rose Pavilion’, tasarlanan yapının üstünü bir buket gül gibi sarmakta. Metal iskelete sahip olan camdan tasarım, iç aydınlatmanın renkleri daha farklı tonlarda dışarı doğru yansıtmakta. Söz konusu şekilde güle benzediğinden ve yansıtılan renklerin farklı tonlarda olması, dışarın yapının güzelliğine güzellik katmakta.

Şekil Değiştiren ”Bal Peteği”

Şekil Değiştiren ''Bal Peteği''

Origami sanatını bilmeyeniniz herhalde yoktur. Birde tıpkı origami gibi antik bir Japon sanatı olan kirigami var. Kağıtları kesip katlayarak 3D şekiller elde etmeye kirigami denmekte. İşte bu yöntemi kullanan Bristol Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yöntem sayesinde elde ettikleri 2D materyalleri bir araya getirerek 3D şekillendirme yapmayı başardılar. İşlem sonucunda tıpkı bir bal peteğini andıran ve esneyerek farklı 3D şekillere dönüşebilen bu yeni materyal sayesinde en basit robot parçalarından uzay araçlarına kadar pek çok yerde benzer tekniğin kullanılması planlanmakta.

Yapay Deri

Yapay Deri

Başta itfaiyeciler olmak üzere benzer zorluklarda, tehlikeli işlerde çalışanlar için hem hafif, hem korucuyu, hem de rahat şekilde hareket edip nefes alabileceğiniz kıyafetler bulmak imkansıza yakın. Ancak nanoteknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanan araştırmacılar, içinde karbon nanotüpler ve küçük gözenekler bulunan, esnek polimerden üretilmiş bir zar geliştirmeyi başardılar. Yapay deri işlemi gören ve giyen kişinin nefes almasını ve çok daha rahat hareket etmesini sağlayan bu zar, pek çok kimyasala karşı da dirençli.

Solar Enerji İle Çalışan Araba

Solar Enerji İle Çalışan Araba

Elektrik ile çalışan otomobiller ciddi şekilde yükselişe geçmiş durumda ve otomotiv sektörünün geleceği olarak bu araçlar görülüyor. Ancak bu durum, otomotiv firmalarını yeni enerji kaynakları ile çalışan araçlar tasarlamaktan alıkoymuyor. Çinli solar güç şirketi Hanergy Holding Group, dört adet solar enerji ile çalışan prototip aracını tanıttı. Her biri 8-10 kWh enerji üreten solar hücrelerden oluşmuş ince, özel bir film üreten firma, araçların yüzeyini bu film ile kaplamış. Güneş ışınlarından aldığı enerjiyi depolayan bu film, araca da gerekli gücü sağlamakta.

Çiy Toplayıcı

Çiy Toplayıcı

Şikago’da bulunan sanat okulu öğrencileri, havadaki nemi suya dönüştürüp depolayan, bu sayede de susuz ortamlarda hayatta kalabilen kaktüsten ilham alarak Dewpoint adlı bir cihaz geliştirdi. Görüntüsü ile de kaktüsü andıran bu cihaz, havadaki nemi ve buharı toplayarak su depolaması yapabiliyor.

Yuvarlanan Robot

Yuvarlanan Robot

Ourobot adlı bu robot, her birinde motor ve basınç sensörü bulunan 12 farklı segmentin bir araya gelmesi ile oluşmakta. Düz zeminde tıpkı bir araba latiği gibi hareket eden robot, engebeli ve bozuk zeminlerde ise tıpkı bir tank paleti gibi hareketini sağlamakta. Alman bilgisayar mühendisliği öğrencileri tarafından tasarlanmış olan Ourobot, adını ise Mısır’da kullanılan bir sembolden almakta.

Kargo Drone’u

Kargo Drone'u

Kargo taşımak için geliştirilmiş ve tıpkı bir helikopter gibi dikey şekilde kalkıp inebilen bir drone tasarlayan Alexey Medvedev, ”Airbus Kargo Drone Yarışması”nda birinci olmayı başararak 50,000 doları cebine attı. Ayrıca Medvedev’in drone’u, üretilerek kargo taşımacılığında kullanılacak.

Nissan Bladeglider

Nissan Bladeglider

Brezilya’da düzenlenen Rio Olimpiyat Oyunları’nda sahne alan Nissan’ın elektrikle çalışan iki prototip Bladeglider aracı, adeta şov yaptı. 0’dan 100’e sadece 5 saniye gibi bir sürede çıkan Bladeglider, elektrikli otomobillerin ne denli gelişebilecek potansiyelde olduğunun da bir göstergesi.

Akıllı Silah

Akıllı Silah

Bireysel silahlanmaya sonuna kadar karşıyım ancak Amerika gibi süper güç bir ülke bunun başını çekince ses çıkarmak pek de verimli bir sonuç doğurmuyor. Neyse ki ufak da olsa bir önlem almaya çalışanlar mevcut. San-Diego merkezli Safety First Arms firması tarfından geliştirilen silah, bir kazaya yol açmaması ya da başkaları tarafından kullanılamaması için PIN kodu sistemine ve hırsız alarm düzeneğine sahip.

Roborace

Roborace

Sürücüsüz araçların sayısı artar da en kralından bir yarış düzenlenmez mi? Formula E klasmanında olan be 10 takımın katıldığı yarışlar, bu sene tüm hızıyla devam etmekte. Hatta bu ayın sonuna doğru yarışın yeni ayağı Hong-Kong’da düzenlenecek.

webtekno

Bir Yorum Yazın