Ürün İnceleme

Ve Beklenen Oldu! İlk Sanal Gerçeklik Sineması Açıldı

Amsterdam’da dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması açıldı ve ilk ziyaretçilerini kabul etmeye başladı.

Samsung, HTC ve Oculus Rift gibi dunyaca ünlü teknoloji devleri ile birlikte birçok teknoloji firmasının yatırım alanında bulunan sanal gerçeklik teknolojisi beklenildiği gibi hızlı bir gelişme gösteriyor.İlk üretilen ürünlerin fiyatları yüksek olsa da, bu teknolojiyi denemek ve sahip olmak isteyen kitle bir hayli beklenilenden fazla.Ürün fiyatlarının yüksek olmasından dolayı satın alma gücü olmayan meraklı kullanıcılara sanal gerçeklik sinemaları bu teknolojiyi deneme imkanı sunacaktır.

Samhoud Media tarafından uygulanan dünyanın ilk sanal gerçeklik sineması projesinde Samsung’un geliştirdiği Gear kullanılmakta. Ses sistemi için ise Sennheiser Kulaklık modeli seçilmiş.Böylece 360 derecelik görüntü özelliği kullanıcılara kablosuz olarak sunuluyor. 360 derecelik görüntü ve ses nedeniyle salon koltukları da sistem dahilinde 360 derece dönebilme özelliğine sahip. Salon kapasitesi 50 kişi olarak ve bilet fiyatları ise 14 dolar olarak belirlenmiş.

vr-film[1]

Dünyada ilk olarak Amsterdam’da açılan bu sanal gerçeklik sinema salonunun dünyanın ünlü büyük şehirleri olan Berlin,Londra,Paris,Madrid’de de açılması bekleniyor. Sanal gerçeklik yatırımları ciddi anlamda artış göstermeye devam ederken yakın gelecekte bu konuda Ülkemizde de yatırımlar yapılacağı kaçınılmaz.Sanal gerçeklik kadar sanal gerçeklik içeri alanında da firmaların rekabeti hayli fazla.

Bir Yorum Yazın